IP چیست و چه کاربردی دارد

در این پست قصد بر این است که تعریفی از IP ارائه شود و توضیحی در مورد کاربرد آن داده خواهد شد. این یک مسئله است که کاربرانی که از اینترنت استفاده می کنند حتما ً حداقل آشنایی با آن باید داشته باشند و حتما ً نام آن به گوش شما خورده است.

IP که به آن IP Address هم گفته می شود، مخفف عبارت Internet Protocol Address است و به معنای آدرس پروتکل اینترنت است. IP در واقع یک سری اعداد با قاعده است که به هر وسیله ای در شبکه اینترنت ( کامپیوتر، گوشی و …) اختصاص داده می شود. IP یک شماره شناسایی یکتا برای یک ارتباط تحت وب است و بدین ترتیب، موقعیت جغرافیایی کاربر، اطلاعات اتصال به شبکه و … قایل پیگیری است. بیشتر کاربران خانگی از IP اختصاص داده شده توسط ISP خود استفاده می کنند و ممکن است با هر بار اتصال به اینترنت، یک IP جدید به آنها اختصاص داده شود. کشور، نام و موقعیت جغرافیایی شما همان اطلاعات ISP خواهد بود، چون شما از یکی از کانال ها و شماره های اتصال آن شرکت استفاده می کنید.

ip

از نظر ساختاری، دو نوع IP وجود دارد: IP نسخه ۴  (IPv4) و IP نسخه ۶ (IPv6).
نسخه ۴ شامل ۴ قسمت است که با یک نقطه از هم جدا می شوند و هر قسمت می تواند عددی بین ۰ تا ۲۵۵ باشد. مثلا: ۱۲۷٫۰٫۰٫۱
به این صورت هر وسیله یک آدرس یکتا خواهد داشت. کشور و موقعیت شما به وسیله این آدرس به این ترتیب قابل شناسایی است: این آدرس که شامل چند قسمت است، ممکن است مثلا ً سه رقم اول مربوط به ISP شما باشد و رقم آخر هم مربوط به خود شما که به ISP وصل شده اید.

توجه داشته باشید که اطلاعات اطلاعات سرویس دهنده اینترنت (ISP) و مالک حقیقی آن در منبع رسمی و بین المللی ارائه دهنده مجوز آدرس های اینترنتی ICANN ثبت شده است بنابراین هویت آن نیز مشخص و در دسترس است و اطلاعات مشترکین هم در ISP وجود دارد و موقعیت دقیق کاربر را می توان مشخص کرد. همچنین باید گفت که با هر بار قطع اتصال، IP اختصاص داده به شما آزاد می شود و با اتصال بعدی، ممکن است یک IP جدید به شما داده شود پس این آدرس همیشگی نیست (اصلاحا ً dynamic یا پویا است).

لطفا برای حمایت از این سایت، با آیکن‌های شبکه‌های اجتماعی بالا، این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید. متشکرم


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*