نحوه استفاده از RSS

در پست آموزشی قبلی گفته شد که rss چیست و چه کاربرد و مزایایی دارد. در این پست نحوه استفاده از rss به طور خلاصه گفته خواهد شد.

برای استفاده از امکانات rss ابتدا باید در سایت یا وبلاگ مورد نظر روی لینک rss (که ممکن است به صورت یک شکل هم باشد) کلیک کنید. حالا صفحه ای کاملا ً ساده ای باز می شود که مطالب سایت را در خود جای داده است. برای مشترک شدن یا همان اضافه شدن سایت در بخش فید مرورگرتان باید روی لینک Subscribe to this feed در بالای صفحه کلیک کنید.

RSS

برای دیدن سایت یا وبلاگ ها که شما مشترک آنها شده اید و همچنین اطلاع از این که آنها به روز شده اند یا نه، باید به قسمت فید مرورگر خودتان رجوع کنید. این قسمت در مرورگرهای مختلف و نسخه های مختلف مرورگر، مسیرهای مختلف و اشکال گوناگون می تواند داشته باشد اما همه آنها کارکرد یکسانی دارند. در اینترنت اکسپلورر ۱۰ باید روی علامت ستاره بالا و سمت راست پنجره کلیک کرده و گزینه feed را انتخاب کنید. در مرورگر فایرفاکس ۲۳ هم از مسیر firefox بالا و سمت چپ مرورگر و گزینه bookmark و سپس bookmark toolbar وارد قسمت سایت های مشترک شده خواهید شد.

روی لینک هر کدام از فیدها کلیک راست کرده و refresh یا refresh all را انتخاب کنید. اگر سایتی بروز رسانی شده باشد، پر رنگ تر و زخیم تر یا به صورت متمایز از دیگر لینک ها نمایش داده می شود. این طور فقط اگر سایت یا وبلاگ به روز شده باشد شما وارد آن می شوید و در وقت شما صرفه جویی می شود.

اگر در وبلاگی لینک مروبط به rss وجود نداشت (که بعید است نباشد)، می توانید از لینک های زیر برای وبلاگ های میهن بلاگ، پرشین بلاگ، بلاگفا و بلاگ اسکای استفاده کنید:
برای سیستم میهن بلاگ: http://weblog.mihanblog.com/post/rss
برای سیستم پرشین بلاگ: http://weblog.persianblog.ir/rss.xml
برای سیستم بلاگفا: http://weblog.blogfa.com/rss
برای سیستم بلاگ اسکای: http://weblog.blogsky.com/rss
به جای weblog در کد بالا، مشخصه وبلاگ که در آدرس وبلاگ هست را جایگزین کنید. برای سایر سیستم های وبلاگ دهی هم می توانید از روش های مشابه استفاده کنید. بعدش هم کارهایی که در مورد rss گفته شد انجام دهید.

توجه کنید که rss با favorite (یا همان علاقه مندی ها) فرق می کند. در علاقه مندی ها فقط یک لینک سایت وجود دارد که با کلیک روی آن به سایت مورد نظر وارد می شوید ولی در rss اگر سایت به روز شده باشد شما آن را متمایز با سایر لینک ها می بینید و همچنین با کلیک روی آن مطالب سایت در یک قالب ساده نمایش داده می شوند که در علاقه مندی ها چنین نیست. همچنین در همان صفحه ساده rss لینک سایت هم وجود دارد که می توانید با آن وارد سایت اصلی شوید.

لطفا برای حمایت از این سایت، با آیکن‌های شبکه‌های اجتماعی بالا، این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید. متشکرم


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*