روش اضافه کردن فونت به ویندوز

چون شروع کردم و قصد دارم یک سری مجموعه فونت قرار دهم، بهتر دیدم که آموزش اضافه کردن فونت در سیستم عامل ویندوز را قرار بدهم.

فونت یک فایل با پسوند .ttf است مثل font-name.ttf که باید به پوشه فونت ویندوز اضافه بشه تا در ویندوز و نرم افزارهایی که روی اون نصب شدند قابل استفاده باشه. پوشه فونت ویندوز اگر ویندوز را در درایو C نصب کرده باشید می شود: C:\WINDOWS\Fonts و اگر در درایو دیگری ویندوز نصب شده به جای حرف C در آدرس، حرف درایو (D یا E یا …) را قرار می دهیم.

font-install

کار ساده است. روی فونت کلیک راست کرده و copy را انتخاب می کنیم و به پوشه فونت ویندوز می رویم و در یک جای خالی از درون پنجره راست کلیک کرده و گزینه paste را انتخاب می کنیم. حالا اگر مثلا ً ۱۰ تا فونت داشته باشیم می توانیم همه آنها را انتخاب کرده و copy کنیم و بعد paste انجام میشه.

اما اگر فونت ها داخل یک فایل فشرده (با پسوند .zip یا .rar) باشند (مثل وقتی که آنها را از اینترنت دانلود می کنید) باید ابتدا آنها را از حالت فشرده خارج کرده و بعد عملیات نصب را همان طور که گفته شد انجام می دهیم. اگر هم فایل مجموعه فونت شما پسوند .exe داشته باشد کافی است روی آن double click کنیم که پنجره نصب فونت ها باز می شود و اگر لازم شد و درخواست کرد، ما آدرس پوشه فونت ویندوز را وارد می کنیم وگرنه فقط صبر می کنیم تا پنجره نصب بسته شود.

این ها سه مورد از روش نصب فونت بود که من تا به حال برخورد کرده بودم. همچنین برای مشاهده فونت های نصب شده روی ویندوز و همچنین حذف و اضافه فونت می توانید از مسیر control panel > font ( نمای کنترل پنل را اگر غیر طبقه بندی شده قرار بدهید به آسانی پیدا می شود) نیر استفاده کنید.

لطفا برای حمایت از این سایت، با آیکن‌های شبکه‌های اجتماعی بالا، این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید. متشکرم


یک دیدگاه بر “روش اضافه کردن فونت به ویندوز
 1. زهرا گفت:

  سلام ممنون از سایت خوبتون.من ی مشکلی داشتم .نمیتونم از فونتهای نصب شده روی ویندوزم در نوشته هام استفاده کنم.میشه راهنماییم کنین

  • محمد احمدیان گفت:

   سلام، خواهش می کنم.

   اول دقت کنید که فونت های مورد نظر، در مسیر C:\Windows\Fonts باید کپی شوند نه جای دیگه و باید در همین مسیر وجود داشته باشند. ( C در واقع درایوی باید باشه که ویندوز درونش نصب شده)

   قدم دوم هم انتخاب نام فونت در قسمت فونت ویرایشگر شما (یا برنامه دیگر) است.

   به عنوان مثال من یک مجموعه ۱۰ تایی فونت رو در مسیر ذکر شده قرار داده ام یعنی C:\Windows\Fonts و الان در برنامه های ورد و فوتوشاپ و اوت لوک و … از این فونت با تغییر فونت نوشته از قسمت انتخاب فونت، استفاده می کنم.

   عکس زیر جایی است که در نرم افزار ورد ۲۰۱۳ باید فونت رو انتخاب کنید:
   محل انتخاب فونت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*